Potisk slunečních brýlí

Pod tiskovým strojem: Jak vypadá potisk slunečních brýlí

Vybavíte si, kolik potištěných předmětů jste jen za dnešek drželi v ruce? Tipujeme, že jich nebylo málo. Hrnek, propiska, brýle, možná na večer lahev piva, potištěná je taky klávesnice, na které píšeme dnešní příspěvek. A to jsme ještě ten výčet vzali pěkně ve zkratce. Málokdo si to ale uvědomí. Ve firmě takhle denně potiskneme stovky a někdy tisíce předmětů. Barva se dere k povrchu, těrky stírají, světla svítí a stroje jedou ostošest… Ukážeme vám to v praxi. Třeba na obroučkách slunečních brýlí, když bude to léto.

Před 10 lety jsme začali spolupracovat s GPE Ardenghi, italskou firmou, která vyrábí jedny z nejlepších sítotiskových strojů. Mají v tom přes 60 let zkušeností, ale v porovnání s touhle technikou je to pořád jen krátká chvilka. Sítotisk se totiž poprvé objevil už ve staré Číně, stovky roku nazpátek. To každopádně nemění nic na tom, že se dneska podíváme právě pod síto stroje TRP/8 z italské stáje.

Podobných obrouček brýlí potiskne jednoduchý sítotiskový automat až 2000 kusů za hodinu. Ve spolupráci s pracovníkem, který brýle zajistí do připraveného svěrače. Stroj následně změří správnou pozici uchycených brýlí a vede je po ose k připravenému sítu, kde pohyblivá těrka postupně roznáší barvu pro každý nový výrobek. A díky tomu tak každé obroučky dostanou stejný potisk — v tomto případě černé logo GPE, barev ale může být samozřejmě i mnohem více. Záleží pouze na nastavení stroje a požadovaném výsledku.

Výhodou stroje je i mechanické složení, kdy drobné madlo převezme potištěné brýle, složí je a spustí do připraveného prostoru k dalším výrobkům. Přehledný panel v několika jazykových mutacích umožňuje snadnou a rychlou obsluhu, takže lze po krátkém zacvičení stroj ihned využívat a zapojit do výrobního procesu. To je ale doména většiny sítotiskových automatů, které průmysl s oblibou využívá právě pro jednoduchost ovládání, ale taky ekonomický provoz při vyšším počtu produktů.

Záběry na videu jsou sice přímo z Itálie, naše stroje v Jarcové, ale pracují přesně tak a potiskují výrobky všech tvarů a velikostí. Výhodou sítotiskových strojů je totiž právě jejich variabilita. Mnohokrát jsme se o tom přesvědčili. Od roku 1991, kdy jsme s touto technikou začínali, jsme si už přece jen něco vyzkoušeli.

Jestli chcete rozjet vlastní výrobu, můžete se na stroje při práci přijet podívat rovnou k nám. Poradíme s výběrem a poskytneme vám veškeré parametry k technologii i konkrétním strojům.