Proces pětibarevného tampotisku

Pětibarevný tampotisk v akci

Tamponový tisk patří mezi tradiční metody potisku předmětů a dnes si ho proto představíme v praxi. Jednou z hlavních výhod technologie je možnost potisknout předměty s nerovným a jinak náročným povrchem. A pokud chcete zajistit potisk nejvyšší kvality s co nejlepší přesností na jakémkoliv povrchu, ideálním strojem je Comec INKPRINT KP-08, který zvládne nanést až 8 různých barev. Pojďme se na jeho precizní práci podívat za chodu přímo v hale italského výrobce:

Tiskový stroj Comec je plně programovatelný, takže je možné pod ním předmět posílat libovolným směrem a tisknout libovolný počet vrstev až v 8 barvách s lineárním nebo eliptickým podavačem, jak názorně ukazuje video. Elektronické ovládání všech funkcí navíc snižuje nutnost údržby a stroj tak nevyžaduje specializovaný personál. Díky přesnému nastavení je jeho příprava rychlá a snadná. Současně může využít i funkci „double hit“ (dvojitý potisk) pro předměty, které vyžadují vysoké pokrytí barvy. Stroje vyšší řady jsou pak také vybaveny funkcí multiprint, která umožňuje tisknout více grafik z jednoho klišé.

Zdroj: http://reklamnidarky.cz

Celý proces začíná u tiskové formy (tzv. klišé). V nich je vyleptán motiv, do kterého se následně nanese barva. Zatímco se připravuje k akci samotný tampon, přebytečnou barvu setře pohyblivá stěrka. Tampon se následně přitlačí na klišé, sejme barvu a přenese obtisknutý vzor přímo na výrobek přesně tam, kde je potřeba. V tomto cyklu se celý proces opakuje dokud není potisknuto vše. Během hodiny zvládne podobný stroj připravit stovky až tisíce výrobků.

Díky pružnosti tamponu se technologie tamponového tisku hodí zejména pro tvarově náročné povrchy. Může jít o počítačové klávesnice, ale také o automobilové součástky, telefony, reklamní předměty, hodinky aj.

Stroj KP-08 může být vybaven výškově nastavitelným křížovým stolem pro tisk kusů velkých rozměrů nebo s různou výškou v porovnání s tiskovou rovinou. Současně se dají přidat i další nadstavby a specifické doplňky jako je například automatické čištění tamponů nebo přídavný horký vzduch pro rychlejší zasychání potisknutých výrobků. Podobné specifikace je ale nutné zadávat už při objednávce, protože jejich přidání do hotového stroje už obvykle není možné.

Jestli chcete rozjet vlastní výrobu, můžete se na tampotiskové stroje v akci přijet podívat rovnou k nám. Poradíme s výběrem a poskytneme vám veškeré parametry k technologii i konkrétním strojům.